OFFICERS

 

Honorary Life President: SCOTT C. SCHURZ, Herald-Times, Bloomington, USA

 

President: MARÍA ELVIRA DOMÍNGUEZ, El País, Cali, Colombia

 

1st Vice-President: CHRISTOPHER BARNES, The Gleaner, Kingston, Jamaica

 

2nd Vice-President: JORGE CANAHUATI LARACH, Grupo Opsa, San Pedro Sula, Honduras

 

Treasurer: JUAN PABLO ILLANES, El Mercurio, Santiago, Chile

 

Secretary: BARTOLOMÉ MITRE, La Nación, Buenos Aires, Argentina

 

Executive Director: RICARDO TROTTI, Miami, USA

 

EXECUTIVE COMMITTEE

 

President: JOSÉ ROBERTO DUTRIZ, La Prensa Gráfica, San Salvador, El Salvador

 

Vice-president/Vice-Chairman: GUSTAVO MOHME SEMINARIO, La República, Lima, Peru

 

Members:

 

JUAN FRANCISCO EALY LANZ-DURET, El Universal, Mexico City, Mexico

 

MARTÍN ETCHEVERS, Clarín, Buenos Aires, Argentina

 

MARCEL GRANIER, RCTV, Caracas, Venezuela

 

HUGO HOLMANN, La Prensa, Managua, Nicaragua

 

ERNESTO KRAISELBURD, El Día, La Plata, Argentina

 

MARIA EUGENIA MOHME, La Republica, Lima, Peru

 

MIGUEL H. OTERO, El Nacional, Caracas, Venezuela

 

ROBERTO POMBO, El Tiempo, Bogota, Colombia

 

DIEGO E. QUIJANO, La Prensa, Panama City, Panama

 

MARTHA RAMOS, Organización Editorial Mexicana (OEM), Mexico City, Mexico

 

ROBERTO ROCK, La Silla Rota, Mexico City, Mexico

 

MARÍA CATALINA SAIEH, Copesa, Santiago, Chile

 

GABRIELA VIVANCO, Diario La Hora, Quito, Ecuador

 

ADVISORY COUNCIL

 

ALEJANDRO J. AGUIRRE, Diario Las Américas, Miami, Florida, USA (retired)

 

DANILO ARBILLA, Búsqueda, Montevideo, Uruguay (retired)

 

ELIZABETH BALLANTINE, The Durango Herald, Durango, Colorado, USA

 

ROBERT J. CALDWELL, The San Diego Union-Tribune, San Diego, California, USA (retired)

 

JORGE CANAHUATI LARACH, Grupo Opsa, San Pedro Sula, Honduras

 

OLIVER F. CLARKE, The Gleaner, Kingston, Jamaica (retired)

 

MILTON COLEMAN, The Washington Post, Washington, D.C. USA (retired)

 

JUAN LUIS CORREA, Panamá, República de Panamá

 

ROBERT J. COX, The Post & Courier, Charleston, S.C. USA (retired)

 

DIANA DANIELS, The Washington Post Co., Washington, D.C.  USA (retired)

 

HÉCTOR DÁVALOS, Novedades de Acapulco, Acapulco, México (retired)

 

JORGE E. FASCETTO, Diario Popular, Buenos Aires, Argentina (retired)

 

ANDRÉS GARCÍA GAMBOA, Novedades de Quintana Roo, México

 

ARGENTINA S. HILLS, Life Member, Miami, Florida, USA (retired)

 

ALEJANDRO JUNCO DE LA VEGA, El Norte, Monterrey, México

 

RAÚL E. KRAISELBURD, El Día, La Plata, Argentina

 

DAVID LAWRENCE JR., The Miami Herald, Miami, Florida, USA (retired)

 

IGNACIO E. LOZANO, JR., La Opinión, Los Ángeles, California, USA

 

PIERRE MANIGAULT, Evening Post Publishing Co. Charleston, South Carolina, USA

 

JAIME MANTILLA, Hoy, Quito, Ecuador (retired)

 

GONZALO MARROQUÍN, Crónica, Guatemala, Guatemala

 

EARL MAUCKER, Sun-Sentinel (retired), Fort Lauderdale, Florida, USA

 

ROY MEGARRY, The Globe and Mail, Toronto, Canada (retired)

 

JULIO CÉSAR F. DE MESQUITA, O Estado de S. Paulo, São Paulo, Brazil

 

ALEJO MIRÓ QUESADA C., El Comercio, Lima, Peru

 

GUSTAVO MOHME SEMINARIO, La República, Lima, Peru

 

TONY PEDERSON, Southern Methodist University, Dallas, Texas, USA

 

MATTHEW SANDERS, Deseret Digital Media, Salt Lake City, Utah, USA

 

ENRIQUE SANTOS CALDERÓN, El Tiempo, Bogotá, Colombia

 

LUIS FERNANDO SANTOS, El Tiempo, Bogotá, Colombia

 

SCOTT C. SCHURZ, Herald-Times, Bloomington, Indiana, USA

 

EDWARD SEATON, Seaton Newspapers, Manhattan, Kansas, USA

 

 

BOARD OF DIRECTORS

 

2016-2019                                                             

 

ASDRÚBAL AGUIAR, El Impulso, Barquisimeto, Venezuela

 

DAVID APONTE, El Universal, Mexico City, Mexico

 

MARIA ELENA BARRIOS, TVN Media, Panama City, Panama

 

WASHINGTON BELTRÁN, El País, Montevideo, Uruguay

 

ARMANDO CASTILLA, Vanguardia, Saltillo, Mexico

 

MARTÍN ETCHEVERS, Clarín, Buenos Aires, Argentina

 

MARCEL GRANIER, RCTV, Caracas, Venezuela

 

CARLOS JORNET, La Voz del Interior, Cordoba, Argentina

 

ERNESTO KRAISELBURD, El Día, La Plata, Argentina

 

CARLOS MANTILLA BATTLE, El Comercio, Quito, Ecuador

 

SILVIA MIRÓ QUESADA, El Comercio, Lima, Peru

 

MARÍA EUGENIA MOHME, La República, Lima, Peru

 

CARLOS PÉREZ BARRIGA, El Universo, Guayaquil, Ecuador

 

NURIA PIERA, Provideo, Santo Domingo, Dominican Republic

 

JAIME RUIZ, Novedades de Campeche, Campeche, Mexico

 

MARÍA CATALINA SAIEH, Copesa, Santiago, Chile

 

LEÓN SALAZAR, Nueva Prensa de Oriente, Barcelona, Venezuela

 

EDUARDO SALINAS, Venevisión, Caracas, Venezuela

 

ARNULFO SOMARRIBA, El Nuevo Diario, Managua, Nicaragua

 

GUILLERMO ZULOAGA SISO TV Venezuela, Coral Gables, Florida, USA

 

2017-2020

 

ULILO ACEVEDO, Hoy Diario de Magdalena, Santa Marta, Colombia

 

LUIS MIGUEL DE BEDOUT, El Colombiano, Medellín, Colombia

 

ALEJANDRA BRAMBILA, Reuters, Mexico City, México

 

IDANIA CHIRINOS, NTN24.com, Bogotá, Colombia

 

DANIEL DESSEIN, La Gaceta de Tucumán, Tucumán, Argentina

 

JUAN FRANCISCO EALY ORTIZ, El Universal, Mexico City, México

 

MIGUEL FRANJUL, Listín Diario, Santo Domingo, Dominican Republic

 

NORBERTO FRIGERIO, Publirevistas, Buenos Aires, Argentina

 

EMILIO GARCÍA RUIZ, The Washington Post, Washington, DC, USA

 

CLAUDIA GURISATTI, RCNTV.com, Bogotá, Colombia

 

ANDERS GYLLENHAAL, McClatchy Newspapers, Washington, DC, USA

 

KATHERINE HAINE, Citymediapress, London, Ontario, Canada

 

JUAN FERNANDO HEALY, El Imparcial, Hermosillo, Sonora, México

 

ANDRÉ JUNGBLUT, Gazeta do Sul, Santa Cruz, Brasil

 

NELSON J. MEZERHANE, Diario Las Américas, Miami, Florida, USA

 

LEONOR MULERO, El Nuevo Día, San Juan, Puerto Rico

 

MARCELA NOBLE HERRERA, Grupo Clarín, Buenos Aires, Argentina

 

MIGUEL HENRIQUE OTERO, El Nacional, Caracas, Venezuela

 

SERGIO ROMERO, El Tribuno, Salta, Argentina

 

ALEXANDRA VILLOCH, The Miami Herald, Miami, Florida, USA

 

2018-2021

 

RUBEN ACOSTA MONTOYA, Televisa, Mexico City, Mexico

 

MANUEL AGUILERA, Hispano Post, Miami, Florida, USA

 

FABRICIO ALTAMIRANO, El Diario de Hoy, San Salvador, El Salvador

 

RUTH DE AQUINO, O Globo, Río de Janeiro, Brazil

 

MICHAEL GREENSPON, The New York Times, New York, New York, USA

 

JOSSY ELIE MANSUR, Diario, Orangestad, Aruba

 

LUIS JORGE MEDINA, RCNTV, Bogota, Colombia

 

ANDREA MIRANDA, El Debate, Culiacan, Sinaloa, Mexico

 

CHRISTINE MORGAN, Bloomberg, San Francisco, California, USA

 

OSWALDO MUÑOZ, El Venezolano, Caracas, Venezuela

 

ALEJANDRO OLMOS, Crónica, Buenos Aires, Argentina

 

DEMETRIO PÉREZ, Libre Miami, Miami, Florida, USA

 

ROBERTO POMBO, El Tiempo, Bogota, Colombia

 

EDUARDO QUIRÓS, La Estrella, Panama City, Panama

 

MARTHA RAMOS, Organización Editorial Mexicana (OEM), Mexico City, Mexico

 

ROBERTO ROCK, La Silla Rota, Mexico City, Mexico

 

CARLOS SALINAS, El Diario de Coahuila, Saltillo, Mexico

 

ADRIANO TEJADA, Diario Libre, Santo Domingo, Dominican Republic

 

GILBERTO URDANETA, Ciudad Ojeda, Venezuela

 

JOSÉ ZAMORA, Univisión, Miami, Florida, USA

 


PRESS INSTITUTE

 

Presidente: ERNESTO KRAISELBURD, El Día, La Plata, Argentina

 

Vice-presidents:


RUBEN ACOSTA, Televisa, Ciudad de México, México

ANDRÉ JUNGBLUT, Gazeta do Sul, Santa Cruz do Sul, Brasil                                                      SERGIO ROMERO, El Tribuno, Salta, Argentina 

 

SCHOLARSHIP FUND

 

President: MARIA CATALINA SAIEH, Copesa, Santiago, Chile

 

Vice-presidents:


PAMELA HOWARD, Scripp Howard Foundation, Cincinnati, USA

WASHINGTON BELTRAN, El País, Montevideo, Uruguay